Aquaman (2018)

Aksiyon, Macera, Fantezi, Bilim-Kurgu | 143 dakika
IMDB Puanı:
7.6/10
7.6

Hikayesi

Noldu şimdi?

Gerçekten ya ben yaşlanıyorum ya da bu süper kahraman endüstrisinin boku çıkmaya başladı. Hep aynı senaryoyu ısıtıp ısıtıp önümüze getirmelerine bir ben mi bozuluyorum? Özellikle “Origin” olarak adlandırılan ve karakterin doğuşunu/geçmişini anlatan filmlerin neredeyse sahneleri bile aynı olacak yakında.

Bir kere mutlaka iki dünyamız var. Biri kökenimizin ve aslında gücümüzün geldiği fantezi dünyası. Bir de gerçek/yaşadığımız bugünkü dünyamız. Sonra bu kökenimiz olan dünyadan bizim peşimizi bırakmayan bir kötü adam/kadın var. Ve yine bu dünyadan olan ve bize yardım eden iyi adam/kadın var. Bununla %99 ihtimalle aşk da yaşıyoruz. Bir de bize öğüt veren, eğiten biri olur. Ve genel misyonumuz da bugünkü dünyamızı kurtarmak olur. Alın size yeni nesil Holywood yapımı.

Konusu

Denizler tarafından yutulmuş su altı şehri Atlantis’in hikayesini hepimiz biliriz. İşte bu Atlantis halkının prensesi zorla evlendirilmekten kaçarken, bir deniz fenerine sığınıyor. Bu fenerin bekçisi abiyle uzun yıllar aşk yaşıyorlar ve bir de Arthur adında çocukları oluyor. Ki bu Arthur efendi bizim başrol. Yani Aquaman.

Bu esnada Atlantis’in başında Aquaman’in hayatı boyunca tanışmadığı kardeşi bulunmaktadır. Karada yaşayan insanlığa savaş açmak üzere olan bu kardeşi durdurabilecek tek babayiğit vardır. O da tabii ki Aquaman Bey’dir.

Tokat Show

Bu klişelerden valla çok sıkıldım ben. Anlatmaya bile üşeniyorum artık. İki buçuk saatlik filmin ilk 20 dakikasında kim, kimin anası, kimin sevgilisi. Kötü adam kim, nasıl ölecek vs her şeyi çözebiliyorsunuz. Geriye kalan 2 saat 10 dakikada da animasyon şovvv…

Game of Thrones’un Khal Drogo’su Jason Momoa‘dan güzel villain olurmuş bence. Bu kadar hırt bir karakterden su altı dünyasının kralı olur muydu bilemedim? Eğlenceli ve komik bir karakter yaratmaya çalışmışlar. Ama güldürmedi. Kim iyi bu konuda derseniz? Tony Stark’ı ya da son Venom’u örnek gösterebilirim.

Filmdeki tek iyi şey olan çılgın su altı animasyonları bile belli bir yerden sonra kabak tadı veriyor. 2.5 saat teknede oturmuşcasına midemiz bulandı artık en sonda.

Gereksiz uzun bir film. Bazı bölümleri filmden çıkarsan hiçbir şey eksilmez. Hiç Aquaman okumadım ama araştırdığım kadarıyla çizgi romanda önemli bir yere sahip olan Black Manta adında bir korsan var filmde mesela. Sırf aksiyon sahnesi çekelim diye eklemişler gibi. Onun olduğu bölümleri çıkarsan yine aynı filmi izleriz. Kaldı ki çizgi romanda öyle komik bir kıyafeti olabilir bu arkadaşın da filmde biraz makyajlasaydınız bari. O nasıl kostüm lan öyle? Cüneyt Arkın’ın “Dünyayı Kurtaran Adam” filmindeki peluş tiplemeler gibi. #facepalm

Önemsiz bir Spoiler

İnanılmaz zeka kokan bir süper kahraman yaratmışlar! Zevcesiyle bulmaca çözüyorlar. İpucunda “Onu şişenin içinde sadece gerçek kral görebilir” diyor mesela. Bizim çocuk hemen kafayı çalıştırıp ellerindeki şişenin içine bakıyor. Hmmmm…

Spoiler’ımız bitti.

İyi bir şey var mıydı?

Su altı. Balinalar, yunuslar, vatozlar falan… Güzel işte. Bunların savaş aracı olarak modifiye edilmiş olması falan. Güzel kafalar, güzel bir evren. Atlantis hikayesini seviyorum. E tabi animasyonların da boku çıkmış. Tadında bırakmamış olsalar bile filmde bir görsel şölen var. İnkar edemeyiz.

Sonuç

Sonuç olarak her tarafı klişelerle dolu. Komik olmaya çalışan ama olamayan bir kahramanın filmi. Gereksiz uzun ve üzücü olan şu ki, uzun olmasının sebebi “konu harikaydı, anlat anlat bitiremedik” değil. Çeke çeke uzatalım da daha çok ödenek alalım demiş olabilirler. Geriye de 2.5 saatlik bir efekt şov kalıyor ki bu da Aquaman’i benim için anca çocuk filmi yapar.

IMDB puanı 7.6 ama daha üçüncü günü. Zamanla düşecektir diye düşünüyorum. Bizim için CGI emeği ve efektler hatırına en fazla 5 eder. Üzgünüm.

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: Aquaman

Aksiyon, Macera, Fantezi, Bilim-Kurgu

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x