Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Drama, Bilim-Kurgu, Gerilim | 90 dakika
IMDB Puanı:
7.6/10
7.6

Bilgiler

Hikayesi

Black Mirror ve Hayat Dersleri

Başlıktan da anlayacağınız üzere inanılmaz bir “Black Mirror” fanı değilim. Hatta dizinin bazı bölümlerinde vereceği sosyal mesajlardan baygınlık geçirip kapattığım da oldu. Fanları bana kızmasın lütfen.

Aslına bakarsanız yaşadığımız dünyayı, toplumu ve bir çok anlayışı sorgulaması ve bunu anlatım sitilini çok beğeniyorum. Fakat belli bir yerden sonra “Hadi bakalım şimdi bize ne dersi verecek?” şeklinde sınıfta hocasını izleyen öğrenci moduna giriyorum. Haliyle bu da sıkıcı.

Black Mirror’un diziden çıkıp filme dönüştüğü Black Mirror: Bandersnatch’te de böyle olacağını biliyordum. Ancak yapımcıları ve Netflix bu sefer çok sık rastlamadığımız bir vaat sunuyordu; İnteraktif Film!

Nedir Bu İnteraktif Film?

Adından da anlayacağını üzere interaktif yani etkileşimli bir film manasına geliyor. Daha basit anlatmak gerekirse karakterin yapacağı şeylere, söyleyeceği sözlere zaman zaman izleyicinin karar verdiği bir deneyim. Bununla ilgili internette bir çok kısa film vb benzeri işler var. Özellikle oyun endüstrisinde son yıllarda oldukça hızlı pay kazanmaya başladığı bu modelin uzun metrajlı bir filmde denemesi çok karşılaşılan bir şey değil.

Benim bildiğim Late Shift isminde bir film/oyun var. Film gibi izleyip olacaklara karar verdiğiniz. Bandersnatch sanırım Late Shift’ten beri gördüğüm ilk interaktif film/oyun denemesi. Peki bu deneme başarılı olmuş mu?

Açıkçası harika olmuşla, bok gibi olmuş arasında kaldık desek doğrudur. Arada neden bu kadar derin bir uçurum var tek tek yazacağım. Ama bunlara geçmeden önce kısaca konusundan bahsedelim.

Konusu

Filmimiz 1984 yılında geçiyor. Başrolümüz Stefan Butler 19 yaşında dahi bir oyun programcısı. Ancak farklı bir şey denemek istiyor. Annesinden kalma Bandersnatch adlı kitapta olduğu gibi okuyucuya/oyuncuya farklı seçenekler ve farklı sonlar yaşatmak istiyor. Bu mantığı bir oyun şirketine satıyor ve Bandersnatch’i geliştirmeye başlıyor.

Ancak sonrasında bu seçeneklerin içerisinden çıkamadığı bir sarmala giriyor. Ve Bandersnatch kitabının yazarı gibi bir boşlukta kayboluyor. Programcımız bu girdaptan çıkabilecek mi tamamiyle sizin ellerinizde.

Neler iyi?

Öncelikle böyle bir şeyi denemesi bile Netflix’in vizyon olarak ne kadar ilerde olduğunu gösterir. Gelecekte bu tarz vizyon sahibi şirketlerin dünyaya yön vereceğine inanıyorum. O anlamda çok sevindirici bir deneme olduğunu söyleyebilirim. Benim gibi bir gamer için çok sıradan olsa bile bir çok insanın böyle bir deneyime erişim fırsatı sağladığı için bile çok önemli bir yapım olarak değerlendirebiliriz.

Yapımcılar, Black Mirror’dan alışkın olduğumuz sistem eleştirisinin burada da hakkını vermişler. Özellikle Pac-man metaforunu çok beğendim. Spoiler olmasın detay vermeyeyim ama içinde bulunduğumuz sanal dünyanın güzel bir özeti olmuş. Dizide zaman zaman bu tarz sosyal ve toplumsal mesajlardan sıkıldığımı söylemiştim. Ama burada gayet tadındaydı.

Oyunculukları çok beğendim. Daha önce Christopher Nolan’ın Dunkirk’inde izlediğimiz Fionn Whitehead bu Bandersnatch’te de adeta şov yapmış. Henüz 22 yaşında olan bu genç kardeşimizi daha uzun yıllar konuşacağız gibi gözüküyor. Ayrıca Maze Runner’ın kötü çocuğu Will Poulter‘ın canlandırdığı Colin Ritman karakterine de bayıldım. Oyuncu karakter eşleştirmesi çok iyi olmuş.

Tokat Show

Gelelim Tokat Show bölümümüze…

İnsanlara değişik gelmiş olabilir. Saygı duyarım. Ancak benim gibi bir oyuncuysanız ve bu tarz çok sayıda oyun oynadıysanız buradaki interaktivite deneyimi sizin için çok manasız, sıradan ve sıkıcı gelecektir. Filmde kararları ve finali siz belirliyorsunuz diyor fakat belli adımları yapmanız için sürekli olarak zorlama var. Neyi seçerseniz seçin sizi o noktaya götürüyor. Burada filmin teması da “siz karar verdiğinizi sanarsınız ama sistem sizin yerine karar verir” olduğu için bilerek yaptıklarını düşünüyorum. Fakat kullanıcı deneyimi açısından çok tatlı değildi bana sorarsanız.

Finali biz belirliyoruz, tamam. Belirleyip bitirirsek film 15-20 dakika falan sürüyor. Ancak merak edip diğer sonları da bitirmek isterseniz bir film süresini tamamlamış oluyorsunuz. Ve bu farklı sonları görme çabamız yüzünden birçok sahneyi yeniden yeniden görüyoruz. Bu da ilk başta güzel gelse de bi yerden sonra çok sıkıcı olmaya çalışıyor. İçim şişti evladım, içim.

Sonuç

Black Mirror: Bandersnatch, tam da Black Mirror ekibinden beklendiği gibi sistemsel eleştirisi kuvvetli bir yapım. Interaktif olması en başlarda güzel gelse de, sonradan içinden çıkılamayan bir girdaba dönüyor. Bu anlamda bizi mutlu eden bir yapım olmadı. Ama böyle bir şeyin denenmiş olması bile harika. Bu nedenle devamının gelmesin istediğimiz için +1 puan da biz koyup puanını 7 yapıyoruz. Yoksa 6’lık hatta belki 5’lik bir yapım.

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: Black Mirror: Bandersnatch

Drama, Bilim-Kurgu, Gerilim

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x