Dogs of Berlin (2018-)

Aksiyon, Polisiye, Drama, Gerilim | 55 dakika
IMDB Puanı:
7.3/10
7.3

Hikayesi

Kan bile kırmızı değil Karakan!

Dizinin de etkisiyle yazıya Cartel’in efsane parçasıyla gireyim dedim. (:

Almanya’daki (özellikle Berlin) Türk baskınlığını giden herkes bilir. Bindiğiniz taksiden, köşebaşındaki dönercilere her taraf Türk dolu. Ancak yine de Almancıların, Almanya basını ve siyaseti üzerindeki etkisini dışarıdan bakarak gözlemek bu denli mümkün değil. Dogs of Berlin’le Almanya’daki Almancıların yaşadığı tehlikeli hayata balıklama bir dalış yapıyoruz.

Dogs of Berlin, Netflix’in 2018 sonundaki son bombalarından. Almanya ve Netflix diyince tabii ki aklımıza ilk gelen şey “Dark” (Halen izlemediyseniz, şiddetle tavsiye ediyoruz) olsa da bu sefer beklentimiz o kadar da büyük değil. Ama yine de insan biraz Alman aksanının sertliğini, Berlin’in koca ve soğuk apartmanlarını ve biraz da kovalamacayı beklemiyor değil. Bu yazıyı ilk 3 bölümü izleyerek yazıyorum. Sonrası için edit gelecek. Ama ilk 3 bölüme bakarak Dogs of Berlin bizi bu anlamda tatmin etti diyebiliriz.

Konusu

Hikaye Alman Milli Takımı’nın Türk yıldızı Orkan Erdem’in öldürülmesiyle başlıyor. Arjantin’in Messi’si, Portekiz’in Ronaldo’su neyse Alman Milli Takımı’nın Orkan Erdem’i de o. O kadar önemli bir futbolcu yani Almanlar için. Benzetmek gibi olmasın en yakın örnek Mesut Özil. (:

Berlin’de oynanacak Almanya-Türkiye bir gece önce Orkan öldürülüyor. Bu olayı araştırmak üzere devralmaya çalışan Neo-Nazi kökenli bir komiserle, bir Türk komiserin dava üzerindeki kapışmasını izliyoruz.

Bir yandan Orkan’ı öldürenlerin kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, bir yandan da Polis-Mafya-Siyaset üçgeni arasında da adeta bir pinpon topu gibi sekiyoruz.

İlk İzlenim…

Dizinin genel olarak kendisini izleten bir yapısı var. İlk üç bölümde aksiyon ve yüksek temposunu sabit tutmayı başardı. Aksiyon diyince aklınıza bir sadece silahlı çatışma ortamı gelmesin. Ama polis kovalamacaları, mafya liderlerinin takipleri vs. gibi işlerle nabzımızı yüksek tutmayı becerdi.

Ayrıca Almanya’da bir bölüm Türklerin azınlık olarak nasıl mafyalaştığını… Bir bölüm Almanın “Haydi yallah geldiğin yere kış kış” şeklindeki faşist tavırlarını izlemek de, izleyiciyi dizi boyunca şaşkınlık ve merak içinde bırakıyor.

Sosyal Mesaj Kaygısı?

Netflix’e, özellikle de Avrupa yapımlarına son zamanlarda LGBT’cilikle ilgili çok eleştiri geliyor. Her yapımında eşcinsellik vurgusu olması ve bunu göze sokmasıyla alakalı. Benim kendi yorumum şöyle; Eşcinseller vardır ve bu tarz yapımların içerisinde işlenmelidirler.

Ancak bazı yapımlarda sırf Eşcinsel Aktivizmi “cool” bulunduğu için dahil ediliyor gibi bir hava var. Yani sanki gerçekten göstermek istediği o değil de, bu işten prim yapmak asıl derdi gibi. Dogs of Berlin’de de birden fazla eşcinsel hikayesi dönünce bu eleştirilerden nasibini almış. Bence artık bu işlerin üzerinde çok tartışmaya gerek yok. Prim yapmak için olsa bile bu konuların işlenmesi için geri adım atılmaması gerektiğine inanıyorum.

Kötü olan bir şey yok mu?

Var. Dogs of Berlin içerisinde çok sayıda hikaye ve karakter barındırıyor. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları var. Ancak en başlarda oradan oraya zıplar bir havada dizi. Tabi ki hikayeye derinlik katıyor ancak izleyici de en başta biraz mallaşıyor. Tıpkı Game of Thrones’ta olduğu gibi.

Kim Lennister’dı, kim Bretheon’du, Çılgın Kral kimdi, kim kimin akrabasıydı derken ezberleyene kadar iki sezon geçti. Ama Game of Thrones iyi dizi olduğu için herkes buna sabretti. Eğer Dogs of Berlin tempoyu bu şekilde yukarıda tutamazsa ve dizi yavaşlarsa kimse sabretmez.

Sonuç

Aslına bakarsanız oyunculuk, çekim, senaryo yıkılıyor diyebileceğimiz bir yapım değil, Dogs of Berlin. Ancak bunlara rağmen 3-4 bölüm arka arkaya izletiyorsa (ki bölüm ortalaması 55 dakika) o dizi bizce iyi dizidir. Sanıldığı aksine Almanlar dizi konusunda hiç de durgun, donuk ve sıkıcı değiller. Aksiyon ve heyecan olarak tadında bir yapım diyebiliriz. Ayrıca işin siyasi boyutunu da taraf tutmadan anlatmaya çalışması da beğenimizi kazandı. İki tarafın da iyi ve kötü yanlarını gösteriyor.

IMDB’te 7.3 olan Dogs of Berlin’e bizden de helalinden bir 7 geliyor. İyi seyirler Karakankar.

 

Fragmanlar

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x