Müslüm (2018)

Dram, Müzik, Biyografi, Romantik | 136 dakika
IMDB Puanı:
8.3/10
8.3

Hikayesi

Dünya Tersine Dönse Vazgeçmem!

Filmle alakalı bu yazıyı 30 yaş üzeri ve 30 yaş altı olmak üzere ikiye bölmek lazım aslında. Zira Müslüm Gürses’in performans sergilediği yıllara şahit olan bir kişinin bu filmden alacağı tat ile henüz 20’li yaşların başında olup Müslüm Gürses’i belki hiç dinlememiş birinin alacağı tat şüphesiz ki aynı olmayacaktır.

Hatta bu iki farklı personanın filmi beğenip beğenmemesi arasında büyük uçurumlar olmasını da bekliyorum. O nedenle bu film için mantık ve kalp doğrultusunda iki farklı yorum yapacağım. Ama önce kısaca konusundan bahsedelim.

Konusu

Film, Türkiye’deki Arabesk müziğin mihenk taşlarından biri olan Müslüm Gürses’in hayat hikayesini anlatmakta. Çocukken yaşadığı aile dramı, bu dramdan kaçmaya çalışırken kendini içinde bulduğu müzik. Sonrasında hayatını sonsuza değiştirecek trafik kazası ve aşk hayatı. Müslüm Gürses şarkılarıyla harmanlanmış bu yapımda sanatçının hayatından parça parça kesitler izliyoruz.

Kalp

Gençliğimizin baharında aşık olduk imdadımıza koştu. Arkadaşlarımızla, ailemizle aramız açıldı imdadımıza koştu. Yaşadığımız her türlü buhranda, duygu selinde hep yanımızda oldu. (: Yazının başında da söylediğim gibi Müslüm Gürses dinlemiş insanların bu filmden alacağı tat bambaşka.

Filmin en can alıcı sahnesinde arkadan “Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş” şarkısının giriş yapması sizi bir yerden alıp bambaşka bir yere götürüyor. Tahmin o ki, bu duygu seli filmi izleyen bir çok kişinin de gözyaşlarının da sel olmasına sebep olmuştur.

Öncelikle Timuçin Esen’i tebrik etmek lazım. Makyajı yapan ekibi tebrik etmek lazım. Hepsi dersine çok çalışmış. Filmle alakalı şarkıları Müslüm Gürses sesinden değil de Timuçin Esen’den dinlememizle alakalı çok eleştiri var. Bu eleştirileri anlıyorum da. İlk Müslüm sesi beklerken bir anda başka bir adam sesi garip geliyor. Haklısınız. Ancak düşününce bir çok sahnede, stüdyo kaydı vs yerleri var. Ve buralarda Müslüm Gürses’in 79 yılında söylediği şarkıyı onun ağzından bulmak çok zor. “E oraları Timuçin Esen söylesin de şarkı yerlerini Müslüm Gürses kaydı olarak dinleseydik” diyenler de oluyor. Bana kalırsa ikisinin başka sesler olması da çok rahatsız edici olacaktı. Yapım zoru tercih etmiş ve bence doğrusunu da yapmış. Bir süre sonra zaten alışıyorsunuz bu duruma. Timuçin Esen’i bu anlamda ayrıca tebrik etmek de lazım.

Mantık

Yine başta söylediğim gibi Müslüm Gürses’i tanımayan birisi için bu film nasıl gözükür diye düşünmüyor değilim? Açıkçası müzikler ve oyunculuğun (Timuçin Esen’in Müslüm Gürses’e benzeyip benzememesi) bir önemi kalmayacağı için geriye senaryo, kurgu ve yönetmenlik kalıyor.

Gerçek bir yıldızın (bizim yıldızımızın) doğdunu bilerek izlediğinizde senaryo çarpıcı iken, yabancı biri izlediğinde sıradan bir senaryo diyebiliriz. Bunun haricinde kurgu ve olay örgüsünü sevmedim. Çocukluğuna nerdeyse 40-50 dk zaman ayrılırken ünlü olma hikayesi 5 dakika içerisinde bitti. Bir 10 dakika kadar trafik kazası ve onun etkilerini gördük. Geriye kalan bölüm ise aşk hayatı. Tabii ki bunca yıllık ömrü 136 dakikaya sığdırmak kolay değil ama belki kesitlerin dağılımı daha iyi olabilirdi.

Son olarak yönetmenlik başarısı için bir şeyler yazmak istiyorum. Kendisini Ayla’dan tanıdığımız Can Ulkay yine iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz. Ama benim daha çok dikkatimi çeken görüntü yönetmeni Martin Szecsanov oldu. Kendisi daha önce Evita, Armageddon, Polis Akademisi gibi büyük projelerin içerisinde yer almış. Müslüm’deki performansı harikaydı. Her sahneyi bayıla bayıla izledik.

Sonuç

Hikayesinden, oyunculuğa ve tabii ki müziklere hayatının bir döneminde Müslüm Gürses’ten yardım dilemiş herkes için ilaç gibi bir film olmuş. Beğenmeme şansınız çok zor. Sadece Müslüm sevgisi olarak değil sinematografi anlamında da izleyenleri doyuracak bir film. Hem kaliteli Türk filmlerinin yürümesine destek olmak için, hem Müslüm Baba sevgimizden 9 puan veriyoruz. Neden 10 değil derseniz? O zaman “Eşkiya”ya kaç puan vereceğiz?

Sevgiler.

 

Fragmanlar

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x