Okja (2017)

Aksiyon, Macera, Dram, Bilim-Kurgu | 120 dakikda
IMDB Puanı:
7.3/10
7.3

Bilgiler

Hikayesi

Hayvanlar Ölmesin!

Okja, sıra dışı hikayesi ile benim hayatıma yön veren filmlerden biri olmuştur. Hayatına kaç film yön verdi diyecek olursanız sanırım iki. Bilemedin üç. Bahsettiğim bir filmden beğenip etkilenmek gibi değil, direkt olarak hayatına yön vermesi gibi. Yani izledin, gece uyudun, sabah uyandın seni filmde gördüğün bir şeyler rahatsız etti. Ve bunu değiştirmek için karar aldın.

Evet farkındayım bu biraz iddialı oldu ama benim gibi değişim arifesinde olan bir insan için uçurumdan aşağıya itmeye yetti. Bu değişikliğin ne olduğunu biraz aşağıda yazacağım.

Konusu

Dünya’da her sene domuzlar arası bir şampiyona yapılıyor. Özetle en büyük ve sağlıklı domuz kazanır konseptli bir yarışma. Ancak domuzlar bizim bildiğimiz domuzlardan değil. Su aygırı büyüklüğünde, devasa ama bir o kadar da sevimli surata sahip hayvanlar. Karakterleri de daha çok köpek gibi.

Başrolde yer alan minnoş Koreli kardeşimiz Seo-hyun Ahn Mija adında bir köylü kızını oynuyor. Ve farkında olmadan Dünya’nın en iri ve en sağlıklı ve belki de en sevecen domuzunu yetiştiriyor. Ve bunu farkeden yetkililer hayvanı zorla yarışmaya götürüyor. Aslında biraz da kaçırıyorlar. (Kusura bakmayın ama kızımızın dedesi burada biraz götlük yaratıyor)

Sonra domuzcuğun gittiğini öğrenen Mija’da yaşına başına bakmadan vuruyor kendini yolları domuzunu bulmak için. Sonrası macera, aksiyon, hüzün ve tabii ki biraz da dram. Mija’ya bu yolculuk esnasında karşısına çıkan havyan haklarını savunan bir korsan grup eşlik ediyor.

Film arka planında besi hayvanlarının ne tür şartlarda yetiştirildiğini, tükettiğimiz hayvanların aslında birer canlı olduğunu ve bunun karşısında insanoğlunun ne denli bir cani olduğunu anlatıyor.

– SPOILER – 

Filmin ikinci bölümünde bu yarışmanın bir paravan olduğunu anlıyoruz. Aslında bu hayvanların hepsini toplayıp kesmeye, salam, sucuk yapmaya götürüyorlar. Tabii bizim domuzcuğu da. :/

– Spoiler geçti rahat olabilirsiniz – 

Okja ve Veganizm

Önümüzdeki dönemin en çılgın yönetmenleri arasında gösterilen Joon-Ho Bong (isme bak aw) Mija ile domuz arasındaki bağı, seyirci ve domuz arasında da kuruyor. Ve devamında domuzun başına gelen olaylarda kendini sürekli empati yapar halde buluyorsun.

Film resmen besi hayvancılığının korkunç yüzünü adeta suratınıza vuruyor. Hatta biraz tokatlıyor. İnsanla duygusal anlamda bağ kuran bir canlının elinize sosis olarak verildiğini görmek boğazınıza bir yumru gibi oturuyor. En azından benim için öyle oldu ve az önce bahsettiğim değişimi tetikledi. Uzun zamandır aklımda bulunan tesisleşmiş hayvansa gıda tüketmeme fikrini hayata geçirdim. Yazının devamı burada; Okja ve Veganizm

İzlenir mi?

Bu öyle bir film ki, seveni sever, sevmeyeni de sevmez.

Genel olarak hayvan hakları ve insanoğlunun et tüketimi şeklinin, dozajının ne denli manyakça olduğunu gözler önüne seviyor. Benim gözlemim et tüketen çoğu insan bu tarz şeylerin suratına okunmasından rahatsız oluyor ve görmeyi reddediyor. O nedenle filmin hoşlanmayanı da çok.

Ama bu arka taraftaki sosyal mesaja bakmazsanız domuz animasyonu, küçük kız ve domuz arasındaki bağ ve sonrasında izlediğimiz beklenmeyen aksiyon gayet keyifliydi. Puanımız 8.

İki puanı nerden kırdık. Filmi dört parçaya ayırırsak üçüncü bölümde yani bu olayların arka tarafını öğrendiğimiz etkinlik sahnesinde bazı bölümler gereksiz uzatılmış. Korsan aktivist grup senaryo gereği çok etkili ama bi’ o kadar da etkisiz işlenmiş. Daha cool, daha artistik bir ekip olabilirmiş.

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: Okja

Aksiyon, Macera, Dram, Bilim-Kurgu

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x