Rick and Morty (2013-)

Bilim-Kurgu, Komedi, Animasyon, Çizgidizi | 40 dakika
IMDB Puanı:
9,3/10
9,3

Bilgiler

  • Yayın Tarihi: 23 Eki, 2021
  • Ülke: ABD
  • Tür: Bilim-Kurgu, Komedi, Animasyon, Çizgidizi
  • Dil: İngilizce

Hikayesi

Uzun yıllar konuşulacak kült bir yapım

Son yıllarda izlediğim en iyi çizgi dizi diyerek konuya gireyim. Böyle diyince aklınıza South Park, Simpsons, American Dad gelebilir. Rick and Morty hepsinin orta noktası gibi ama değil gibi de. (:

Başlar başlamaz aklınıza muhtemelen Geleceğe Dönüş (Back to the Future) ve Dr. Emmett Brown karakteri gelecektir. Yine çatlak bir profesör (Rick) ve ona yardım eden bir gencin (Morty) maceralarına tanıklık ediyoruz. Baştan sonra Amerikan klişelerine çakan, aşırı iyi ve sivri esprileri ile gönlümüze taht kuran, zaman zaman sistemi eleştiren ama hiç baymayan bir yapım oldu bizim için. Sosyal mesaj vericem derken içimizi kıyan çizgi-diziler gibi değil yani.

Konusu

Klasik bir Amerikan ailesinin içerisinde klasik olmayan bir Dede figürü olan Rick bir bilim insanıdır. Bilim insanı derken öyle bildiklerinizden değil. Aslında çoğu zaman kafası güzel olsa da kendisi bir dahidir. Diğer gezegenlere yolculuktan tutun da, küçülerek insan vücudunun içerisine girmeye kadar birçok şeyi keşfetmiştir aslında. (:

Bir de Rick’in telaşlı, panik ve zaman zaman çapkın torunu Morty var. Rick, Morty’i kendisine yardımcı olarak belliyor ve beraber übersonik maceralara dalıyorlar.

Neden bu kadar iyi?

Aslında iki temel şey söyleyebiliriz.

Birincisi senaryonun içinde fantastik şeyler icad eden bir bilim adamı varsa, sınırsız bir hayal gücünüz oluyor. O nedenle senaristler resmen coştukça coşmuş diyebiliriz. Ve yaratılan bu Rick and Morty evreninin tamamen hayal ürünü olduğunu ilk dakikadan kabul edince, sorgu-suali direkt ortadan kaldırıyorsunuz. Böylece kendinizi diziye kayıtsız şartsız teslim etmiş oluyorsunuz. Mantığın olmadığı yerde komedi başlar. (:

İkincisi diyaloglar yani aslında espriler. Espri göreceli bir konu, kişiye göre değişebilir diyeceksiniz biliyorum. Bence de öyle ama bana sorarsanız kendi adıma çok üst düzey bir komedi olduğunu söyleyebilirim. Böyle anlatıp beklentiyi yükseltenlerden nefret ederim ama çok güldüğüm yerler oldu. 40 dakika boyunca güldüğünüz bir stand-up show da beklemeyin tabii ki. Ama genel olarak gülümseyerek bitiriyorsunuz her bölümü.

Rick’in geğirmesi, Morty’nin endişeli ses tonu bile yeter. ^^

Sonuç

Şunu söylemeliyim ki bu bir kültür. Amerikan çizgi-dizi kültürünü daha önce denemiş ama sevmemişseniz ya da algı olarak çizgi-diziler size “Tom&Jerry” gibi geliyorsa ve ciddiye alamıyorsanız Rick and Morty’de de aynısı olacaktır. Denemeyin bile. Ancak bu kültüre aşinaysanız ve daha önce bu tarz bir yapım izlediyseniz muhtemelen bizim gibi bayılacaksınız.

Neden böyle söylüyorum? Çünkü benim de etrafımda izleyemeyenler, “saramayanlar” oldu. Ama zaten konuya “Bu nea yaa çizgi film mi izlicez?” kıvamında bakan tipler. Bu bakıştaki birinden Rick and Morty değerlendirmesi bekleyemezsiniz. Üzgünüm.

Tüm Dünya’da çoktan kült bir dizi haline gelmiş Rick and Morty için çok da bir şey yazmak istemedik biz. Biraz da izleyip kendiniz değerlendireceğiniz yapımlardan. Ama biz kendisinin fanıyız. O yüzden kusura bakmazsanız 10 puanı vereceğiz. Bu arada 9.3 ile IMBD tarihinin en yüksek puanlı diziler listesinde 4.sırada. Öpücükler Morty’e…

Fragmanlar

trailers
x

Rick and Morty Trailer

Bilim-Kurgu, Komedi, Animasyon, Çizgidizi

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x