Split (2016)

Korku, Gerilim | 117 dakika
IMDB Puanı:
7.3/10
7.3

Hikayesi

Şizofren miyim?

Split, sanırım Night Shyamalan‘ın gerçek dünyaya en yakın filmi. Gerçek dünya derken içinde uzaylı, hayalet, parapsikoloji olmayan filmlerini kastediyorum tabii ki. Ama bu filmde bile yine sokakta kolay kolay denk gelemeyeceğiniz türden bir psikolojik rahatsızlığı işlemiş.

6.His filminden sonra bir türlü benzer kalibrede film çekemeyen ve eleştirmenler tarafından adeta tokat manyağı olan Shyalaman’ın adeta geri dönüş filmi olan Split, adeta James McAvoy‘un şovuna sahne oluyor. Benim ilk kez Wanted filminden hatırladığım ama X-Men serisinde yıldızı parlayan McAvoy‘un karşısına ilk defa oyunculuğunu ispatlayacağı bir proje gelmiş ve bunundan farkındaymışçasına resmen döktürmüş. Ba-yıl-dım!

Filmin türkçe adı "Parçalanmış" imiş. Ben de şimdi öğrendim.

Filmin türkçe adı “Parçalanmış” imiş. Ben de şimdi öğrendim.

Diğer başrol Anya Taylor-Joy‘un da sanırım ilk büyük projesi. Ben kendisini ilk defa izledim en azından. Ben kendisinden bir oyunculuk göremedim. Amma ve lakin çok güzel kız. Hollywood’ta pek yürümeme şansı yok. Hele ki şöyle 1-2 tane süper kahraman filminde oynasa tamam, olur bu iş.

Konusu

Başroldeki karakterin (James McAvoy) üç tane kız çocuğunu kaçırmasıyla başlayan filmde kısa bir süre sonra görüyoruz ki bu arkadaşın çoklu kişilik bozukluğu mevcut. Ve bünyesinde farklı 23 karakter daha barındırıyor. Hepsinin farklı ismi, farklı huyları, farklı davranış şekilleri var. Tabii ki aralarında çok kötü olanlar da var ki onu da film boyunca görüyoruz.

Bu arkadaşın karakterleri arasında geçişi ve o esnada bu üç kızın evden kaçma çabasını anlatan film sonlara doğru vites artırarak gerilim dozajını da hızlı bir şekilde yükseltiyor. Zaman zaman ana karakterin terapilerine de şahit olduğumuz yapımda sürekli psikoloji üzerine muhabbet dönüyor mudur gibi bir endişeniz olmasın. Özellikle filmin ikinci yarısı bir hayli gerilim, aksiyon filmine dönüşüyor.

Bu arada filmin sonunda da Shyamalan’ın eski filmi olan Unbreakable’ye yapılan gönderme ile filmin devamının geleceğini anlıyoruz. Bırakın gelsin.

Sonuç

Bu çoklu kişilik/kimlik bozukluğu hikayesi zaten fikir olarak yeterince gerilimli bir konu. Yani bir insanın saniyeler içerisinde başka bir insana dönüşmesi yeterince ürkütücü. Seninle minnoş minnoş konuşurken bir anda bıçak çekmesi gibi düşünebilirsiniz.

Shyamalan‘ı gömenler derneği fahri üyesi olarak 6.His’ten sonra ilk defa “Budur!” dediğim bir film Split. Hala “eh fena değildi” falan diyen oluyorsa eski filmlerinden kalan negatifliktir. Onlara bakmayın. IMDB puanı 7.3 olan Split’e ben 8 verirdim ama James McAvoy Bey’in bireysel performansından çok etkilendiğim için joker hakkımı kullanıp 9’u yapıştırıyorum. İzleyiniz efenim.

 

 

Fragmanlar

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x