The Dark Knight (2008)

Aksiyon, Polisiye, Dram, Gerilim | 152 dakika
IMDB Puanı:
9/10
9

Hikayesi

Kara Şövalye

Şüphesiz ki DC evreninin en görkemli karakterlerinden biri olan Batman’in, yine en görkemli üçlemesi diyebiliriz Dark Knight üçlemesi için. Christopher Nolan‘ın bir çizgi roman kahramanından çıkartıp adeta ete kemiğe büründürdüğü bu Batman izlediğimiz en gerçekçi Batman hikayesi olarak da tarihe geçecek. Bir Batman fanı olarak kahramanın diğer yapımlarından farkları neler, hangi yönlerden daha iyi bambaşka bir yazı konusu. Bunun notlarımın arasına aldım. Yazınca mutlaka buraya da ekleyeceğim.

Öncesinde bir karışılıklık yaşamamanız adına ufak bir hatırlatma. Serinin adı Dark Knight, ikinci (yani bu yazıda anlatacağımız) filmin adı The Dark Knight. Bazen ikisi karışabiliyor.

Konusu

Dark Knight (Kara Şövalye) serisinin ilk filmini izleyenler hatırlayacaktır ama izlemeyenler için kısaca bir özet geçelim. İlk filmin adından da belli olacağı üzere (Batman Begins) kahramanımız Bruce Wayne’in genç, yakışıklı, küstah bir milyonerden bir süper kahramana nasıl evrildiğini izliyorduk. Çocukluk travmalarından başlayıp, Uzak Doğu’daki ninjalık kariyerin kadar kendisini takip ettik.

Bu filmde ise kendisi artık rüştünü ispatlamış, tesisatı, düzeni kurmuş bir süper kahraman olarak görüyoruz. Ama kendisi hala bu kahramanlığı elinin tersiyle itiyor ve asıl kahraman ben değilim, beni sizler var ettiniz kıvamlı bir şov sergiliyor. Ancak hesaba katmadığı bir şey var ki, o da Joker!

O kadar iyi ki… Ben süper kahraman dünyasında bu kadar iyi bir oyunculuğu bir daha görebileceğimizi sanmıyorum. Heath Ledger öldü de kıymete bindi diye bir durum değil bu. Gerçekten ama gerçekten çok iyi. Konuşma bozukluğundan, davranış bozukluğuna sanki her şey gerçekten Heath Ledger‘da varmış gibiydi. Rol yapmıyordu sanki. Belki de vardı, belki de bu yüzden intihar etti, bilmiyorum. Ama çok üzücü.

“Heath’s Joker is… one of the scariest performances i’ve ever seen.” Sir Michael Caine

Bu performans tüm Dünya’yı kendine hayran bıraktığı gibi, sinemanın duayenlerinden de büyük övgüler toplamıştır. 85 yaşında, 170 filmde aktörlük yapmış, 2 oscar’lı Sir Michael Caine‘e “Heath’in Joker’i, gördüğüm en ürkütücü oyunculuk performansıydı” dedirtmesi bile bunun başlı başına kanıtıdır.

İzlenir mi?

Çok uzatmayacağım. Dark Knight serisi izlenir. Ama serinin ikinci filmi olan The Dark Knight (Kara Şövalye) seriden ayrı olarak da izlenir. Filmin başlangıç sahnesinden finaline kadar dört dörtlük bir kurgu ve dört dörtlük bir oyunculuk. Sırf Joker’in performansı, Alfred’in replikleri için sürekli açıp sahne sahne izleyeceğiniz bir film olacaktır.

IMDB puanı 9 ama bir süper kahraman filminden beklediğimiz daha ne olsun dedik ve biz 10 verdik. Teşekkürler Türkiye.

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: The Dark Knight

Aksiyon, Polisiye, Dram, Gerilim

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x