The Shawshank Redemption (1994)

Drama | 142 dakika
IMDB Puanı:
9.3/10
9.3

Hikayesi

CEsaretin Bedeli

Bir IMDB Top 250 filmine daha hoşgeldiniz. Ama bu bildiğiniz Top 250 filmlerinden değil. Kendisi uzun yıllardır süre gelen çekişmenin ardından The Godfather (Baba)’nın üzerine çıkarak birinciliğini ilan etmiş The Shawshank Redeption (Esaretin Bedeli)’dir.

Bu tarz fimler hakkında bir şeyler yazabilmek gerçekten çok güç. Yayınlandığı yıldan itibaren Dünya’daki tüm sinema severler için bir fenomen haline gelmiş, bir çok ülkenin ulusal kanallarında yayınlanmış ve bu sebeple sadece sinema severlerin değil neredeyse televizyonu olan herkesin bir kez denk gelip seyrettiği bir yapım.

Özellikle eski filmlerde sıklıkla yaşadığımız dönemsel şartları, günümüz şartlarıyla eleştirmek çok zor olsa da, sizler için bir şeyler yazacağız.

Konusu

Başrolümüz Andy Dufresne (Tim Robbins) genç, minnoş ve başarılı bir bankerdir. Ancak kendisi karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten mühebbet hapse mahkum edilir. Sonrasında Shawshank isminde her türlü pisliğin olduğu bir hapisaneye gönderilir. Burada Elis Boyd ‘Red’ Redding (Morgan Freeman) ile tanışır ve aralarında sıkı bir dostluk başlar.

Bu iki mahkum hayata bakışlarıyla, pislik içindeki Shawshank’a adeta güneş gibi doğarlar. Ve diğer tüm mahkumlara dışarıda daha iyi bir hayatın olduğuna inandırırlar.

Nasıl film?

Senaryosu Stephan King’in bir öyküsünden esinlenmiş The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) oyunculuklarından, repliklerine tamamen kültleşmiş bir filmdir. Ana karakter Andy Dufresne hapishanedeki mahkumlara olduğu gibi ekran karşısında izleyenlere bile hayata dair bir umut verir.

Özellikle bazı sahneleri vardır ki, izlerken kalbinizdeki sızıyı hissedersiniz. Buna duvardaki delik ve hapisane müdürünün suratı da dahil, tecavüz sahnesi de. 🙁

Bugünün filmlerine göre değerlendirirsek geri sıralara düşebilir. Inception (Başlangıç) filmi daha iyi diyebilirsiniz, The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)’ni izlemek daha keyifli diyebilirsiniz. Ancak 1994 yılına göre değerlendirirseniz gerçekten çok iyi bir film The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli). Eski filmlerin de kaderi biraz bu.

Ama gelmiş geçmiş tüm filmlere göre değerlendirirsek IMDB Top 250 listesinin birincisi mi olmalı pek emin değilim. İlk 20 içinde çok rahat sayabilirsiniz. Ancak 1 bence biraz iddialı. Bana göre tarihi daha eski olan bir kaç film bile var birinciliğe daha uygun. Bunu da bir jenerasyonun çocukluğuna damga vurmasına bağlıyorum. İnsanlar Top 20’yi oylarken biraz daha duygusal bakabiliyor.

Sonuç

Şu an izlediğinizde 1994’te tadı vermeyecek. Zira gelişen sinema sektörü ve izlediğimiz über filmler ufkumuzu çok ilerletti. Ancak yine de halen sıkımadan izleyeceğiniz harika bir film. IMDB Top 250’de birinci olması bana göre biraz fazla iddialı. Ama yine de sırf hayata bakış açısı ve replikleri için bile tekrar tekrar izlenir. Puanımız 9.

 

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: The Shawshank Redemption

Drama

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x