Venom (2018)

Aksiyon, Bilim-Kurgu | 112 dakika
IMDB Puanı:
6.8/10
6.8

Hikayesi

Spiderman Yarısı:

Pek sevgili Neizliyoruz.com takipçileri. Bildiğiniz türden bir anti süper kahraman filminin, bilmediğiniz türden yapılmış bir haliyle karşınızdayız. Neden bilmediğiniz diyorum çünkü bugüne kadar Marvel Evreni’ne ait kahramanların filmi hep Marvel Studio tarafından yapıldı.

Ancak sevgili Sony Pictures elinde isim hakkı bulunan yaklaşık 900 Marvel karakteri için film yapmaya karar verdi. Ve bu evreni resmi adı da Sony’s Universe of Marvel Characters (SUMC). İşte bu evrenin ilk filmi de Venom’un origins hikayesi ile karşımıza çıkıyor.

Konusu:

Çizgi roman fanları hikayeyi bilir ancak onların da okuması gereken bir bölüm bu. Zira filmin senaryosu ile benim bildiğim çizgi roman (hatta çizgi film) hikayesinden farklı.

Öncelikle Spider-man vs. Venom hikayesinde önemli olan bir yeri olan Life Foundation ve CEO’su Carlton Drake’den bahsetmek lazım. Aslında günümüzün Elon Musk’ını örnek verebiliriz bu über genius ve milyarder beyfendi için. Elon abi nasıl Mars’ta yaşam arıyorsa Carlton Bey de ölümsüzlüğün peşinde koşuyor.

Bu kapsamda uzaya araştırma için gönderilen bir grup astronotun dünyaya dönüş sahnesiyle başlıyoruz filme. (Astronotlardan biri Spiderman’in belalısı medya patronu J. Jonah Jameson’un oğlu) Bu arkadaşlar uzayda bir madde bulmuş, tutup onu getirmişler. Maddenin adı Simbiot (Symbiote). Böyle kımıl kımıl zift gibi bir şey. İnsan bedenini ele geçirerek beslenen ve güçlenen bir yaşam formu (uzaylı) aslına bakarsanız.

Bu esnada esas oğlanımız Eddie Brock (Tom Hardy) da cevval bir gazeteci ama biraz da protest haberler yapıyor. Özellikle Life Foundation’un yaptığı testlerin yasadışı olmasıyla alakalı falan. Bizim CEO’da çok nüfuzlu bir beyfendi olduğu için bizim çocuğu da kovdurtuyor.

Sonrasında bu Symbiote’la Eddie’nin yolu kesişiyor. Normalde insanları tüketip yoluna devam eden Symbiote kardeş Eddie’nin bedenini beğeniyor ve onda kalmaya karar veriyor. Ve ihtiyaç anında Eddie’nin üniformasına dönüşen bir yol arkadaşı oluyor. Beraber oldukları bu an için de kendilerine bir isim takıyorlar; Venom.

Tokat Show

Öncelikle Tokat Show bölümümüzde beğenmediğimiz yerlere girelim istiyoruz.

Bence bu hikayenin fanları için hikayenin dışına çıkılması biraz garip olmuş. Normalde Dünya’ya gelen Symbiote ilk Peter Parker’ın başına musallat olur. Spiderman’i kısa bir süreliğine Venom’a dönüşmüş halde izleriz. Yani kötü adama… Sonrasında meşhur Çan sahnesiyle Symbiote’u üzerinden atar. O da gider kendine başka bir beden arayıp Eddie Brock’u bulur. Ki o da Peter Parker düşmanı olduğu için iyi anlaşırlar. Beraber Venom’a dönüşüp Spiderman’in en belalı düşmanını oluştururlar.

Bu film Marvel filmi değil de Sony filmi olduğu için aradan Spiderman’i çıkarmışlar. E iyi tamam da Venom’u tek başına napıcaz? Filmin sonunda bir kötü karakter değil aslında iyi bir karakterin filmini izlemişiz gibi oldu. Yani finalde bence izleyen herkes Venom’u bir kahramanmışcasına sevdi. Bence bu garip bir durum. Belki hikayeyi hiç bilmeyenler için normal olabilir. I dunno.

Marvel’ın üzerinde çok çalıştığı ve yapmamaya çalıştığı “süper kahraman klişeleri” hakkında Sony’nin hiçbir fikri yokmuş, onu gördük. Mini Spoiler “İki tane uzaylının kapıştığı aksiyon sahnesinde herkes ortamdan kaçarken başroldeki sarışın ablanın dönüp Venom’a yardım etmesi falan. Bunlar olacak şey değil. Kimse oraya geri dönmez yani” Spoiler bitti.

Film bir süper kahraman filminden çok romantik komedi filmine benziyordu. Yani filmin büyük bir bölümünde başrolümüzün manitasına olan aşkı. Bunla ilgili dönen espriler vs. Yani aradan Venom’u çekip alsan Ashton Kutcher romantik-komedi filmine dönecekti koskoca Venom.

İyi şeyler yok muydu?

Gördüğüm en iyi Venom’du. Tom Hardy‘nin zaten hastasıyız. Eddie Brock olarak çok iyi olmuştu. Ama Venom’u da çok beğendik. Daha önceki denemelerde Eddie Brock’un üzerinde bir cat suit varmış gibi bir hava vardı. Kıyafet ve animasyon arasında bir şeydi. Bu sefer çılgın bir görsel efekt gördük. Tam Venom’un heybetine yakışır bir modellemeydi. Bir de Symbiote’nin o ıslaklığı ve kaygan yapısı, ağzının kocamanlığı falan hepsi çok iyiydi.

Marvel Evreni’nde esprili olan karakterler bolca mevcut. Bunlardan en meşhuru da hepimizin favorisi Tony Stark. Venom da bu komik/esprili karakterlerden biri ama Sony bunu becerebilecek mi diye biraz endişem vardı. Ama çok beğendim. Zaman zaman baya güldüm. Symbiote Eddie Brock’un beyninin içindeyken harika bir dış ses olmuş. Pussy espirisi unutulmazlar arasına girdi.

Sonuç

Zaman zaman güldüren, zaman zaman sıkan, çok az da olsa heyecanlandıran ama Spider-man olmadığı için kötü adamın iyi adama dönüşmesi gibi mantıksızlıkların yaşandığı bir Venom filmiydi benim için. İyi ve kötü bir sürü duyguyu bir arada yaşattığı için benim için ortalama bir film oldu. Ancak SUMC’un ilk filmi. Herhalde zamanla toparlarlar diye düşünüyorum. En büyük dezavantajları, ellerinde çok da parlayacak bir kahraman yok. Sonuç olarak IMDB puanı 6.8 olan filme bizden de bir 6 geliyor.

Fragmanlar

trailers
x

Trailer: Venom

Aksiyon, Bilim-Kurgu

Reviews ( 0 )

Bir cevap yazın

Bunu Sevdiysen Tavsiyeler

x